Hoppa till sidans innehåll

Laguttagning säsongen 2016/2017


Omg 20

Säsongens sista omgång har tre olika laguttagningar då Division 1 spelar både en flyttad bortamatch i Karlstad på lördag och säsongens sista hemmamatch hemma.

Division 1, samling kl 05.45 resa i minibuss (hallen öppen)    Division 1, samling kl 15.00   Södra Allsvenskan, samling kl 07.00 resa i minibuss (hallen öppen)
Lördag 22/4 kl 10.00 Bortamatch mot Wåxnäsflickorna i X-näshallen, Karlstad   Lördag 22/4 kl 16.00 Hemmamatch mot ÖsPå Dam från Tibro   Bortamatcher Söndag 23/4 kl 11.00 mot BK Qvinns i Mariestad
kl 16.00 mot Team Trollhättan i Trollhättan
Denize   Elliz   Elliz
Sandra   Carina   Carina
Marie   Pia   Mona W
Lagge   Sylvia   Karin
Gittan   Maria J   Maria J
Mona S K   Marthina   Marthina
Mona W   Marita   Marita
Karin   Moona   Moona
        Sylvia, reserv

Omg 19

Södra Allsvenskan, samling kl 13.00      Division 1 samling kl 14.00
(ej klar spelordning)
Lördag 8/4 kl 14.00 Hemmamatch mot IFK Göteborg från Göteborg    Lördag 9/4 kl 15.00 Hemmamatch mot Götene BK från Götene 
Carina   Denize
Karin   Sandra
Mona W          Maria M
Marie   Elliz
Maria J   Gittan
Marthina   Ulli
Marita   Sylvia
Moona   Marie
Sylvia, reserv   Mona S K, reserv

Omg 18

Södra Allsvenskan, samling kl 09.00      Division 1 samling kl 07.30 hallen är öppen
Söndag 2/4 kl 10.00 Hemmamatch mot Team Trollhättan från Trollhättan    Lördag 1/4 kl 11.00 ÖsPå Dam i Tibro
kl 15.00 BK Alley Team i Lidköping
Marie   Denize
Lagge   Sandra
Elliz          Gittan
Sylvia   Carina
Mona W   Mona S K
Maria J   Sylvia
Marita   Pia D
Moona   Elliz
Karin, reserv   Ulli

Omg 16

Södra Allsvenskan, samling kl 15.00      Division 1 flyttad match från omg 15, samling kl 05.45
Lördag 4/3 kl 16.00 Hemmamatch mot Calluna från Borås    Söndag 5/3 kl 10.00 Solklot i Nöjesfabriken, Karlstad
     
Elliz    
Lagge           
Sylvia    
Mona W    
Maria J    
Marthina    
Karin    
Moona Å    
Carina, reserv    

Omg 15

Södra Allsvenskan, samling fredag 24/2 kl 17.30
Stannar för mat på vägen ner
    Division 1 samling söndag 26/2 kl 05.45
Lördag 25/2 kl 10.00 Trolle BK i Karlskrona    Söndag 26/2 kl 10.00 Wåxnäsflickorna i X-näshallen, Karlstad
Lördag 25/2 kl 15.20 BK Söder i Kristianstad   Söndag 26/2 kl 13.20 Solklot i Nöjesfabriken, Karlstad
Mona W   Sandra
Karin          Denize
Marita   Anci
Maria J   Maria M
Sylvia   Mona S K
Marie   Sylvia
Lagge   Mona W
Moona Å   Carina
Gittan, reserv 2:a matchen    

Omg 14

Södra Allsvenskan     Division 1
Lördag 18/2 samling kl 13.00    står över
kl 14.00 Spader Dam F från Helsingborg    
Mona W    
Karin           
Elliz    
Lagge    
Sylvia    
Marie    
Maria J    
Moona Å    
Carina, reserv    

Omg 13

Södra Allsvenskan - samling fredag 27/1 kl 17.30
- stannar för kvällsmat på vägen ner
    Division 1
- samling kl 15.00
Lördag-Söndag 28-29/1
   Lördag 29/1
28/1 kl 10.40 Friska Viljor - Zorita i Perstorp
28/1 kl 16.20 Hässle - Zorita i Hässleholm
29/1 kl 11.20 Staffanstorp - Zorita i Staffanstorp
  kl 16.00 Zorita - Alley Team
Mona W   Denize
Karin (endast lördag)          Sandra
Elliz   Carina
Lagge   Marie
Maria J   Maria M (kommer 15.30)
Marthina   Mona S K
Marita   Gittan
Moona Å   Pia D
Sylvia, reserv    

Omg 12

Södra Allsvenskan     Division 1
Söndag 22/1 samling kl 09.00    Lördag 21/1 samling kl 09.00
kl 10.00 Zorita - Staffanstorp   kl 10.00 Zorita - Båken
Mona W   Denize
Karin          Sandra
Elliz   Anci
Lagge   Mona S K
Maria J   Carina
Marthina   Ulli
Marita   Sylvia
Moona Å   Elliz
Sylvia, reserv   Karin, reserv

Omg 11 - vårsäsongens första omgång!

Södra Allsvenskan     Division 1
Lördag 14/1 samling kl 13.00    Söndag 15/1 samling kl 08.15
kl 14.00 GoIF Fram från Jönköping   kl 10.00 BK Örnen i Vilbergen, Norrköping
Mona W  

Denize

Karin          Gittan
Carina   Sandra
Elliz   Ulli
Maria J   Marie
Marthina   Lagge
Marita   Anci
Moona   Sylvia
Lagge, reserv   Maria M, reserv 

Omg 9 - höstsäsongens sista omgång!

Södra Allsvenskan     Division 1
Lördag 26/11 samling kl 09.00    Söndag 27/11 samling kl 09.00
kl 10.00 BK Qvinns från Mariestad   kl 13.40 BS Kulorna i Karlskoga
Mona W    Sandra
Karin           Ulli
Sylvia    Denize
Lagge    Gittan
Maria J    Maria M
Marthina    Lagge
Marita    Mona S K
Moona    Sylvia
Gittan, reserv    

Omg 8 - ej spelordning!

Södra Allsvenskan     Division 1
Lördag 19/11 samling kl 12.00    står över
kl 13.00 BS Friska Viljor från Perstorp    
Mona W    
Karin           
Lagge    
Maria J    
Marthina    
Gittan    
Carina    
Sylvia    
Anci, reserv    

Omg 7

Södra Allsvenskan (hallen öppen)     Division 1
Lördag 29/10 samling kl 07.15    Söndag 30/10 samling kl 09.00
kl 10.00 GoIF Fram-Zorita i Jönköping, City   kl 10.00 Zorita-BK Örnen
Karin   Mona W
Sara          Maria J
Carina   Marie
Elliz   Sara
Marita   Gittan
Maria J   Ulli
Moona Å   Maria M
Marthina   Sylvia
Lagge, reserv    

Omg 6

Södra Allsvenskan     Division 1
Söndag 23/10 samling kl 09.00    Söndag 23/10 samling kl 14.20
kl 10.00 Zorita-Trolle BK   kl 15.20 Zorita-Wåxnäsflickorna
Karin   Anci
Hanna          Gittan
Carina   Jenny
Elliz   Maria J
Marita   Mona S K
Maria J   Ulli
Lagge   Sylvia
Moona Å   Mona W
Mona W, reserv   Karin, reserv

Omg 5

Södra Allsvenskan     Division 1
Lördag 18/9 samling kl 06.15    Söndag 17/9 samling kl 07.30
kl 11.00 IFK Gbg - Zorita i Göteborg   kl 10.00 Båken - Zorita i Västervik
kl 15.20 Calluna - Zorita i Borås    
Mona W   Gittan
Elliz          Carina
Marie   Sylvia
Lagge   Mona S K
Marita   Anci
Maria J   Maria M
Moona Å   Mona W
Marthina   Moona Å
Carina    

Omg 4

Södra Allsvenskan     Flyttad match!
Lördag 8/10 kl 10.00 i Helsingborg
    
Spader Dam F - Zorita
   
Samling kl 05.00 (vi åker minibuss)    
Lagge    
Marthina           
Elliz    
Moona    
Mona W    
Maria J    
Karin    
Sara    
Marie    
Reservation för lagsammansättning    

 

Södra Allsvenskan      Division 1
Söndag 25/9 kl 16.00    Söndag 25/9 kl 14.00
Zorita - Hässle   Zorita - Kulorna
Samling kl 15.15 (kom gärna tidigare och heja på div 1)   Samling kl 13.15 (stanna och heja på allsvenska)
Lagge   Mona S K
Karin          Sylvia
Marita   Jenny
Maria J   Marie
Hanna   Gittan
Marthina   Carina
Mona W   Lagge
Sara   Karin
Carina, reserv   Maria J, reserv

Omg 3

Södra Allsvenskan     Division 1
Söndag 18/9 kl 10.00    Lördag 17/9 kl 16.00
Zorita - Söder   Zorita - Solklot
Samling kl 09.15   Samling kl 15.15
Hanna   Carina
Marthina          Karin
Marita   Kajsa
Maria J   Gittan
Mona W   Sylvia
Lagge   Mona S K
Sara   Pia D
Moona Å   Maria M
Elliz, reserv   Maria J, reserv

 

Omg 2

Södra Allsvenskan   Division 1
Lördag 10/9   Söndag 11/9
    Anci
Matcher flyttade   Sylvia
pga för få spelare   Gittan
    Carina
    Jenny
    Marie
    Pia D
    Moona Å
    Lagge, reserv
Uppdaterad: 11 SEP 2017 21:39
Skribent: Karin Wiklund
Epost: This is a mailto link

Vi är Zorita!
läs mer om klubben
 

 

Våra sponsorer;

Nu har Klubbfajten startat!
Hjälp LDBS Zorita att vinna priser värda 18.000 kr. Bland annat biljetter
till Sverige - Luxenburg. Svara på enkla frågor om hur Sponsorhuset fungerar,
in och tävla här: www.klubbfajten.se

 

 

 

 

Se Zoritas hemmamatcher i;

 


sisu_webb_banner_170x170_samverkan

 

 

Postadress:
Linköpings DBS Zorita - Bowling
Maria Johansson, Hovetorpsgatan 56
58735 Linköping

Besöksadress:
Sporthallens Bowling, Snickaregatan 35
58226 Linköping

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info